Nadir bir hastalıkla dünyaya gelen bebeğin ayakları kontrolsüz bir şekilde büyüyor

T24 Dış Haberler

İrlanda’da iki yaşındaki Axel Horgan isimli bebeğe, vücudun bazı kısımlarının diğerlerinden çok daha hızlı büyümesine neden olan konjenital lipomatöz aşırı büyüme adı verilen genetik bir rahatsızlık teşhisi kondu. 

Axel, dünyada damar, cilt, omurga, kemik veya eklem anormalliklerinin bir arada görüldüğü bu rahatsızlığa sahip sadece 200 kişiden biri. 

Axel’in sol bacağı doğuştan çok büyüktü ve o zamandan beri kontrolsüz şekilde büyümeye devam etti. 

Doktorlar, Axel’in ebeveynlerine büyük ihtimalle 2 veya 3 yaşına kadar yaşayamayacağı, yürüyemeyeceği ve konuşamayacağını söyledi ancak Axel ilk adımlarını atmak için tüm zorluklara meydan okudu. 

Ocak 2025’te ağrısız yaşayabilmesi için Axel’in iki ayağının da kesileceği ve fizyoterapist eşliğinde iki protezle yürümeyi öğrenmesi gerekeceği belirtildi. 

Doktorlar bebeğin durumunu şu sözlerle ifade etti: “Bir çocuk nadir görülen bir hastalığa yakalandığında iki mücadeleyle karşı karşıya kalır. Birincisi hastalığın kendisi, diğeri ise çok az insanın neyle karşı karşıya olduğunuzu anladığı bir dünyada yaşamak. Ayaklarının sol tarafında şarap lekesi benzerinde ve gözle görülebilen damar genişlemeleriyle doğmuş. Her gün çok fazla acı çekiyor ve yaşam kalitesinin artması umuluyor.”

Ağustos 2023’te Axel’e hızla büyüyen bacaklarına yönelik kemoterapi uygulandı, ancak işe yaramadı. 18 aylık olduğunda fizyoterapist tarafından yapılan değerlendirmeler, röntgen ve MR’lar sonucunda, bebeğin bacağının kesilmesinin en uygun tedavi yöntemi olduğuna karar verildi.

Gelecek yıl ampütasyon yapılması planlanan Axel’in hayatının geri kalanında protezle yürümeyi öğrenmesi gerekecek.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x