Valilik açıkladı: Başakşehir’de sele kapılan bir kişi hayatını kaybetti

İstanbul Valiliği,  Başakşehir’de sel sularına kapılan bir kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. 

İstanbul’un bazı bölgelerinde etkili olan sağanak can aldı.

İstanbul Valisi Davut Gül, Başakşehir’de sel sularına kapılan bir kişinin hayatını kaybettiğini duyururken, kuvvetli yağış nedeniyle vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İstanbul’daki kuvvetli sağanaklarda 1 saatte Arnavutköy ve Başakşehir çevrelerine metrekareye 128 kilogram yağış düştü. Arnavutköy ve Çatalca’da şiddetlenen yağış nedeniyle birçok ev ve iş yerini su bastı, yoğun yağış nedeniyle Eyüp-Piyer Loti teleferik hattı ile Kirazlı-Kayaşehir merkez metro hattının Kayaşehir merkez istasyonu kapatıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ise İstanbul’da etkili olan sağanak ve sel baskınlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, iklim değişikliği için seferberlik gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

TIKLAYIN – İmamoğlu’ndan İstanbul’daki yağışa ilişkin açıklama: Bazı noktalarda yağış 150 kiloyu buldu, bin 808 ihbar geldi

TIKLAYIN – Başakşehir’de Millet Kütüphanesi’ni sel bastı

“Şu ana kadar sahada bin 808 ihbar gerçekleşti. Bazı önemli noktalarda göllenmeler ve su baskınları yaşandı. Kayaşehir istasyonumuzda göllenme ve sel sularının akışı gerçekleşti. Burada metro durağı iptal edildi. Kayaşehir istasyonu kapalı ve müdahalelerimiz devam ediyor. Millet Kütüphanesi’nde mahsur kalan on vatandaşımıza itfaiye ekiplerimiz müdahale ediyor. Çam Sakura Hastanesi’ne müdahale ediliyor. Anlık müdahale için irtibatımız sürüyor. 2 bin 137 personelimizle anlık müdahalede bulunuyoruz.  Valiliğimizle de eş güdümlü şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Bazı noktalarda yağış 150 kiloyu bulmuştur. Yarın öğlene kadar çok parçalı yağış geçişleri beklenmektedir ama bu şiddette olması düşünülmüyor. Anlık ihbarlarınız çok önemlidir. İklim değişikliğinin de seferberlik gerektirdiğinin ve yatırımların bunu düşünerek de yapılmasının altını çizmek istiyorum.” 

TIKLAYIN – İstanbul’da 1 saatte Arnavutköy ve Başakşehir çevrelerine metrekareye tam 128 kilogram yağış düştü!

TIKLAYIN – İstanbul’da şiddetli sağanak: Metroyu sel suları bastı!

TIKLAYIN – İstanbul semalarındaki şimşekler böyle görüntülendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir